Saimaanselkä

Köksää, konsertti ja kalaa

 

Tällä viikolla viitoset ovat lukeneet kirjoja. Luimme niitä, koska olemme tehneet kirjaesitelmiä. Kirjaesitelmissä esittelimme kirjan ja kerroimme arvostelun. Perjantaina aamulla 9.15 koulumme rehtori tuli kertomaan metsästyksestä. Meillä oli nimittäin ympäristöopin tunti. Perjantaina piti olla lopuksi kässää mutta olikin köksää. Teimme herkullisen omenapiirakan, puolukkapiirakan ja kasviksia dipin kera sellainen viikko meillä oli.

Tällä viikolla meillä Pontuksella kävi Lappeenrannan orkesteri soittamassa musiikkia Maailman opettajien päivän kunniaksi. Kuulimme esimerkiksi Harry Potter-themen, Star Wars-themen ja Indiana Jones-musiikkia. Samana päivänä viitosluokkalaiset lähtivät kalastamaan, siellä tuli kiitettävästi kalaa esimerkiksi ahvenia, salakoita, särkiä ja yksi pieni hauki. Meillä oli mukana kalastusneuvoja joka oli Lappeenrannasta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teksti Juho ja Otso